Հանրապետության 10 մարզային երաժշտական դպրոցներին ԱԺ-ն երաժշտական գրականություն նվիրեց
Գիրք նվիրելու օրը, որն ամեն տարի 2008 թվականից ի վեր անցկացվում է Հայաստանում եւ Արցախում, դարձել է յուրօրինակ  եւ սպասված  տոն:
Փետրվարի  19-ին Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը հայկական երկու պետություններում նշանավորվում է միմյանց գիրք նվիրելու  միջոցառումներով, գրական ընթերցումներով ու հանդիպումներով:
Գրքի կարեւորությունն ընդգծող նման  միջոցառում  փետրվարի 19-ին անցկացվեց  ՀՀ  Ազգային ժողովի գրադարանում.  հանրապետության 10 մարզի 10 երաժշտական դպրոցի նվիրեցին 170 անուն երաժշտական գրականություն:
ԱԺ գրադարանի երկարամյա աշխատակից Ֆաթմա Խաչատրյանի տեղեկացմամբ՝ երաժշտական դպրոցների աշակերտները նաեւ այս գրքերի շնորհիվ  հնարավորություն կունենան ծանոթանալու հայ կոմպոզիտորներ Վլադիլեն Բալյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Ռոմանոս Մելիքյանի եւ այլ՝ հայ ու այլազգի  հեղինակների երգերին, դաշնամուրային ստեղծագործություններին: Հետաքրքիր փաստ. Հովհաննես Թումանյանի 139 ստեղծագործության հիման վրա 128 երգահան բազմաժանր երաժշտական գործեր են ստեղծել:
ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանը շնորհավորեց ներկաներին գեղեցիկ տոնի առթիվ՝ նշելով, որ վերջին շրջանում սակավաթիվ էին նման միջոցառումները՝ պայմանավորված օբյեկտիվ պատճառներով: Պատգամավորը մտահոգիչ համարեց  համայնքներում գրադարանների սակավությունը:
Չշրջանցվեցին նաեւ խնդիրները: Եղեգնաձոր քաղաքի երաժշտական դպրոցի տնօրեն Մարո Սիմոնյանը նշեց, որ երաժշտական դպրոցներում երաժշտական գործիքների պակաս կա: Նա օրենսդիրների ուշադրությունը հրավիրեց այդ փաստին՝ հույս հայտնելով, որ աջակցությունը չի ուշանա:

NA Gives Musical Literature to 10 Regional Musical Schools of the Republic
The Book Giving Day, which is held every year since 2008 in Armenia and in Artsakh, has become a special and expected holiday.
On February 19, the birthday of the Poet of All Armenians Hovhannes Tumanyan is celebrated in the two Armenian states with the events of giving books to each other, having  literary readings and meetings.
On February 19, such event stressing the importance of book took place in the RA National Assembly library: 170 books on music were given to 10 musical schools from 10 regions of the republic.
As the long-term employee of the NA library Fatma Khachatryan has informed, the pupils of the music schools also will have an opportunity to get acquainted with the songs and piano works of the Armenian composers Vladilen Balyan, Arno Babajanyan, Romanos Melikyan and other Armenian and foreign authors due to these books. An interesting fact: 128 composers created multi-genre musical works based on Hovhannes Tumanyan's 139 works.
The NA deputy Viktor Yengibaryan congratulated the attendees on the occasion of the beautiful holiday, noting that in recent period such events were few, conditioned by objective reasons. The MP considered concerning the lack of the libraries in the communities.
The problems were not put aside. The Director of Music School of Yeghegnadzor town Maro Simonyan noted that there was lack of musical instruments in musical schools. She drew the legislators' attention to that fact, expressing hope that the support would not delay.