Հանրապետության 10 մարզային երաժշտական դպրոցներին ԱԺ-ն երաժշտական գրականություն նվիրեց
Գիրք նվիրելու օրը, որն ամեն տարի 2008 թվականից ի վեր անցկացվում է Հայաստանում եւ Արցախում, դարձել է յուրօրինակ  եւ սպասված  տոն:
Փետրվարի  19-ին Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը հայկական երկու պետություններում նշանավորվում է միմյանց գիրք նվիրելու  միջոցառումներով, գրական ընթերցումներով ու հանդիպումներով:
Գրքի կարեւորությունն ընդգծող նման  միջոցառում  փետրվարի 19-ին անցկացվեց  ՀՀ  Ազգային ժողովի գրադարանում.  հանրապետության 10 մարզի 10 երաժշտական դպրոցի նվիրեցին 170 անուն երաժշտական գրականություն:
ԱԺ գրադարանի երկարամյա աշխատակից Ֆաթմա Խաչատրյանի տեղեկացմամբ՝ երաժշտական դպրոցների աշակերտները նաեւ այս գրքերի շնորհիվ  հնարավորություն կունենան ծանոթանալու հայ կոմպոզիտորներ Վլադիլեն Բալյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Ռոմանոս Մելիքյանի եւ այլ՝ հայ ու այլազգի  հեղինակների երգերին, դաշնամուրային ստեղծագործություններին: Հետաքրքիր փաստ. Հովհաննես Թումանյանի 139 ստեղծագործության հիման վրա 128 երգահան բազմաժանր երաժշտական գործեր են ստեղծել:
ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանը շնորհավորեց ներկաներին գեղեցիկ տոնի առթիվ՝ նշելով, որ վերջին շրջանում սակավաթիվ էին նման միջոցառումները՝ պայմանավորված օբյեկտիվ պատճառներով: Պատգամավորը մտահոգիչ համարեց  համայնքներում գրադարանների սակավությունը:
Չշրջանցվեցին նաեւ խնդիրները: Եղեգնաձոր քաղաքի երաժշտական դպրոցի տնօրեն Մարո Սիմոնյանը նշեց, որ երաժշտական դպրոցներում երաժշտական գործիքների պակաս կա: Նա օրենսդիրների ուշադրությունը հրավիրեց այդ փաստին՝ հույս հայտնելով, որ աջակցությունը չի ուշանա:

НС подарило специальную литературу 10 областным музыкальным школам республики
День дарения книг, который ежегодно проводится в Армении и Арцахе с 2008 года, стал уникальным и долгожданным праздником.
19 февраля, день рождения всеармянского поэта Ованеса Туманяна, знаменуется в двух армянских государствах мероприятиями по дарению книг, литературными чтениями и встречами.
Подобное мероприятие, подчеркивающее важность книги, состоялось 19 февраля в библиотеке Национального Собрания РА. 170 наименований специальной литературы переданы в дар 10 музыкальным школам 10 областей республики.
Учащиеся музыкальных школ, по словам многолетней сотрудницы парламентской библиотеки Ф.Хачатрян, также получат возможность благодаря этим книгам ознакомиться с песнями и фортепианными сочинениями В.Баляна, А.Бабаджаняна, Р.Меликяна, других армянских и зарубежных авторов. Примечателен факт: 128  композиторов создали многожанровые музыкальные произведения на основе 139 произведений Ов.Туманяна.
Депутат НС В.Енгибарян поздравил присутствующих с прекрасным праздником, отметив, что в последнее время по объективным причинам таких мероприятий немного. Депутат выразил обеспокоенность нехваткой библиотек в общинах.
Не обойдены вниманием и проблемы. Директор Ехегнадзорской музыкальной школы М.Симонян отметила, что в музыкальных школах не хватает музыкальных инструментов. Она обратила на это внимание законодателей, выразив надежду на их содействие.